Підтримати
КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ

Художній блок марок «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана Хмельницького»

Художній блок марок «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана  Хмельницького»

У 2004 р. з ініціативи Фонду Богдана Губського «Україна – XXI століття» Укрпоштою випущено художній блок марок «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана Хмельницького», який був визнаний   кращим поштовим виданням 2004 р. в Україні та посів третє місце на міжнародному конкурсі філателії «Nexofil Awards 2004» у  Відні. 

Церемонія презентації та спецпогашення художнього блоку марок відбулася 29 січня 2004 р.

Випуск художнього блоку марок вдало продовжив та доповнив попередній проєкт Фонду – міжнародну виставку «Гетьманські клейноди та особисті речі гетьмана Богдана Хмельницького з колекцій музеїв Європи», що експонувалася 2002 р. у музеях чотирьох міст України.

Кожну з шести історичних реліквій цієї виставки – гетьманських клейнодів та особистих речей Богдана Хмельницького – було увічнено на окремій марці художником-графіком Василем Василенком:

  1. Особистий прапор Богдана Хмельницького (з колекції Військового музею, Стокгольм (Швеція));
  2. Булава Богдана Хмельницького (з колекції Музею Війська Польського, Варшава (Польща));
  3. Шабля Богдана Хмельницького (з колекції Фундації князів Чарторийських при Національному музеї у Кракові (Польща));
  4. Кухоль Богдана Хмельницького (з колекції Фундації князів Чарторийських при Національному музеї у Кракові (Польща);
  5. Водохресна чаша Богдана Хмельницького (з колекції Державного історичного музею, Москва (Російська Федерація);
  6. Шапка Богдана Хмельницького (з колекції Національного музею історії України, Київ).

На полях художнього блоку зображено герб Богдана Хмельницького, що світиться в ультрафіолетових променях на кожній марці і невидимий при звичайному освітленні. Блок оздоблено срібною пастою та фольгою.

У церемонії презентації та спецпогашення художнього блоку з 6-ти марок «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана Хмельницького» 29 січня 2004 року у приміщенні київського Головпоштамту взяли участь Голова ради Фонду «Україна – XXI століття» Богдан Губський, голова Держкомзв’язку України Олег Яценко, академіки НАН України Валерій Смолій та Олексій Онищенко, посадовці МЗС України, представники Посольств в Україні — Королівства Швеції, Республіки Польща та Російської Федерації.

Марки надруковано 65-тисячним накладом і поширено у 189-ти країнах – учасницях Всесвітнього поштового союзу. 

Поштовий блок став не тільки увічненням імені гетьмана Богдана Хмельницького, а й репрезентантом України, її культурних та історичних традицій, ще одним значущим символом її міжнародного визнання. Як і 350 років тому, ім’я гетьмана, нерозривно пов’язане із заснуванням  та боротьбою за міжнародне визнання Української держави, буде сприяти популяризації, міжнародному утвердженню України. Цього разу – унікальними можливостями філателії. Як  писала преса, художній блок марок «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана Хмельницького» – це ще один крок для просування у світі національної культури спеціальними поштовими засобами.

Проєкту судилася щаслива доля всеукраїнського і міжнародного визнання. За підсумками щорічного конкурсу на кращу марку України, який спільно з Асоціацією філателістів України, газетами «Поштовий вісник», «ДК-зв’язок» та журналом «Філателія України» проводить Укрпошта, художній блок марок «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана Хмельницького» визнали  кращим поштовим випуском 2004 р. в Україні. Фонд відзначили почесним дипломом.

Того ж року блок марок здобув престижну світову відзнаку з філателії, посівши третє місце на міжнародному конкурсі «Nexofil Awards 2004» в австрійській столиці Відні. Майже 15 років це була найвища і неперевершена міжнародна нагорода України у галузі філателії.

“Богдану Хмельницькому присвячується”. “Урядовий кур’єр” № 20, 3 лютого 2004 року.

м