Підтримати
ТУРБОТА: МЕДИЦИНА ДЛЯ ЛЮДЕЙ

Медичне обстеження та консультування

Медичне обстеження та консультування

У 2001–2003 та 2010–2012 рр. реалізовано двохетапний спільний проєкт з Національною академією медичних  наук України під назвою «Турбота», який  забезпечив для сільських жителів Черкащини доступ до якісного медичного обстеження, консультування та лікування провідними фахівцями України. 

12 медичних комплексних та спеціалізованих мобільних бригад лікарів працювали одночасно у понад 200-х населених пунктах регіону. 

У ході проєкту понад 90 тисяч жителів області пройшли медичне обстеження та лікування.

Проєкт був зініційований у відповідь на численні звернення медиків Черкащини до Фонду та НАМНУ про допомогу в обстеженні мешканців сільських населених пунктів регіону, для надання їм рівного доступу до медичних послуг. 

Під час підготовки етапу 1 (2001–2003 рр.), у тісній співпраці з медиками Черкащини було визначено пріоритетні напрямки допомоги, розроблено плани та графіки спільного обстеження населення медиками з провідних столичних інститутів і лікарень, а також сплановано  навчальні семінари для обміну досвідом. 

Було створено унікальні мобільні бригади лікарів, які доповнювали та підсилювали одна одну, забезпечуючи комплексне обстеження: 

  • 6 комплексних (у складі 6-7 фахівців, комплектація яких підбиралася до вимог кожного окремого населеного пункту). Мешканці мали змогу на місці пройти комплексне обстеження та отримати консультацію й оперативну допомогу від  кардіолога, лікаря УЗД,  невропатолога, хірурга, мамолога, терапевта, гінеколога  та інших фахівців. Мобільні бригади були укомплектовані лабораторіями аналізу крові, кардіографами, апаратами УЗД); 
  • 3 спеціалізовані дитячі (у складі педіатра, отоларинголога, невропатолога та ортопеда, логопеда);
  • 2 спеціалізовані бригади окулістів від Центру мікрохірургії ока (ЦМО) НАМН України;
  • 4  пересувних флюорографи (їхня робота стала безцінною  у допомозі місцевим медикам сільських населених пунктів провести повну диспансеризацію населення, першу такого масштабу з часів незалежності України). 
  1. Протягом першого етапу (2001–2003 рр.) столичні фахівці  разом зі своїми місцевими колегами обстежили та проконсультували жителів у близько 200-х населених пунктах. Зокрема у Драбівському районі було обстежено мешканців  53-х населених пунктів у Золотоніському районі – 61-го населеного пункту у Канівському – 35-ти, у Чорнобаївському – 50-ти населених пунктів. Загалом обстеження пройшли понад 50 тисяч жителів регіону.

За часів незалежності України, проєкт став унікальним прикладом ефективної співпраці медичних працівників усіх гілок української медицини, від чого в першу чергу виграли жителі Черкащини, особливо з віддалених сільських регіонів, які змогли «на місці» потрапити до «вузьких» спеціалістів.  

Близько 90 жителів отримали невідкладну медичну допомогу у медичних закладах Києва та Черкас. Лише операцій на серці для порятунку життя було зроблено більше десяти.  Понад 40 літніх людей прооперовано у ЦМО з діагнозом «катаракта». Неоціненну за відгуками допомогу отримали літні жінки, молоді мами  та діти.

У рамках першого етапу проєкту відбулися обмін досвідом та навчання  місцевих медиків їхніми колегами з провідних столичних інститутів, встановилися професійні контакти, було укладено домовленості щодо постпроєктної співпраці.

«Потужна армія столичних лікарів стала пліч-о-пліч з місцевими медиками та допомогла провести диспансеризацію всього населення, чого ми самотужки ніколи б не зробили. Наш авторитет, авторитет  фельдшера, сільського лікаря виріс» – зі слів лікаря однієї з районних лікарень. 

Перший етап не закінчився  відразу після обстеження населення медбригадами.  Завдяки співпраці, столичні медики, вузькі спеціалісти регулярно приїздили до своїх черкаських колег у районні лікарні для спільного консультування й оперування у складних випадках, у той час як Фонд активно допомагав літнім людям, дітям з малозабезпечених родин путівками на оздоровлення та лікування. 

  1. Другий етап проєкту  був проведений упродовж  2010–2012 рр. 

На прохання черкаських колег успішний  попередній досвід мобільних бригад було повторно; до них на цей раз долучилися молоді черкаські лікарі. 

Одночасно працювало: 

  • 6 комплексних, 
  • 2 спеціалізовані дитячі, 
  • 2 спеціалізовані бригади окулістів, 
  • 2  пересувних флюорографи. 

Консультації провідних київських медиків отримали жителі понад 90 населених пунктів Черкащини. 

Огляд та консультування мешканців проходили у  медзакладах, у тому числі ФАПах та  амбулаторіях. Було обстежено близько 40 тисяч жителів області. 

Результати нових обстежень порівнювалися з попередніми, аналізувалася проведена робота з пацієнтами.  

Понад 100 жителів отримали невідкладну медичну допомогу у медичних закладах Києва та Черкас. Понад 60 літніх людей прооперовано у ЦМО з діагнозом «катаракта». 

Мешканці були вдячні медикам за допомогу та Фонду за організацію можливості доступу до вузьких спеціалістів.  У деякі населені пункти невропатолог, хірург та кардіолог приїздили по кілька разів, щоб допомогти усім, хто потребує їхньої консультації.   

Всі дані щодо зростання поширення туберкульозу з відповідними рекомендаціями були передані у місцеві відділи здоров’я. 

Отримавши дані про потреби  медичних установ Черкащини, Фонд  протягом 2001–2012 рр. забезпечив необхідними меблями, медобладнанням та лікарськими препаратами понад 10 районних лікарень, 23 дільничних лікарні, 60 амбулаторій та 120 фельдшерсько-акушерських пунктів області: міст Золотоноша та Канів, Драбівського, Золотоніського, Канівського, Черкаського і Чорнобаївского районів.

«За програмою “Турбота”». “Сільські вісті”, 5 березня 2002 року.

“КИЇВСЬКІ ЛІКАРІ ПРИЙМАЛИ ЛЮДЕЙ У ВЕЛИКОМУ ХУТОРІ”. “Драбівщина” № 3, 10 січня 2002 року.

“На прийом до столичного світила медицини селени можуть потрапити й у своїй дільничній лікарні”. “Нова доба” № 17, 26 лютого 2002 року.

м