Реставрація прапора гетьмана Івана Мазепи

Унікальна робота з відновлення гетьманського прапора Івана Мазепи була здійснена Фондом Богдана Губського «Україна – ХХІ століття».
У всьому світі до сьогодні збереглися три гетьманських прапори. І тільки один з них – в Україні.
До 2006 р. він перебував у критичному стані, втрати тканини складали близько 50 відсотків. До атрибуції та порятунку національної святині Фонд залучив кращих фахівців – науковців, музейників і реставраторів з Італії, Польщі та України. Реставрація прапора відбувалася у Кракові упродовж 2007–2008 рр.
4 вересня 2008 року у Кракові відбулася урочиста церемонія передачі Україні відреставрованого прапора.
Гетьманський прапор був виготовлений у 1686–1688 рр. Первісно площа полотнища дорівнювала близько 6-ти кв. м. Прапор пошитий з білої та жовтої шовкової тканини – камки і пофарбований та позолочений з обох боків. У центрі полотнища зображено двоголового орла із символами влади у кігтях та гербом на грудях: у щиті – вершник, який б’є списом змія. Поруч зображено три картуші з різними текстами. Посередині верхньої частини прапора видно зображення Ісуса Христа.

Гетьманський прапор Івана Мазепи первісно призначався для українського гетьмана Івана Самойловича, однак після усунення останнього від влади прапор було передано гетьману Іванові Мазепі. У 1708 році прапор успадкував гетьман Іван Скоропадський.
Надзвичайна цінність цієї пам’ятки у тому, що це одне з трьох збережених гетьманських знамен (друге зберігається у Москві, а третє – у Стокгольмі).
Робота над пошуком, атрибуцією та реставрацією прапора тривала упродовж 2006–2008 рр. Через прогресуючий процес старіння прапор був у критичному стані, втрата тканини складала 46 відсотків. У 2007 році Фонд став ініціатором відновлення прапора.
Фонд залучив до порятунку національної святині команду фахівців – науковців, музейників і реставраторів з Італії, Польщі та України, які здійснили атрибуцію та реставрацію прапора у Національному музеї у Кракові (Польща). Надзвичайно складний і делікатний процес реставрації тривав цілий рік: від вересня 2007 р. до вересня 2008 р. Було залучено художників-реставраторів, експертів з текстилю, а також фахівців у галузях хімії, історії мистецтва і мовознавства.

Передача Україні відреставрованого Фондом прапора відбулася у Кракові за участі Голови Ради Фонду Богдана Губського, Міністрів культури України Василя Вовкуна і Польщі Богдана Здроєвського 4 вересня 2008 року.
Польські музейники Софія Голубєв і Януш Чоп, які допомогли врятувати унікальну пам’ятку, були відзначені державними нагородами України.
Усі причетні до відновлення прапора свідомі і горді з того, що наполеглива спільна праця музейників України і Польщі з ініціативи та за всебічної підтримки Фонду врятувала національну реліквію, повернула безцінному гетьманському клейноду історичне дихання, яке оживляє сучасну духовну атмосферу України, наповнює її героїкою визвольних змагань, овіює гучною славою вікопомний шлях Нації до Свободи.
Після реставрації прапор уперше був показаний в Україні на виставці «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)», яка відкрилася у Національному музеї історії України 1 жовтня 2008 року. У відкритті виставки взяли участь Президент України Віктор Ющенко та Його Величність Король Швеції Карл XVI Густав. Це був перший офіційний візит королівської родини Швеції до України за останні 300 років.
Після реставрації та експонування прапор повернувся на своє постійне місце зберігання – до Харківського історичного музею.