Підтримати
КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ

Міжнародна виставка «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)» у Києві

Міжнародна виставка «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)» у Києві

1 жовтня 2008 року відбулося урочисте відкриття міжнародної виставки «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVIІ–XVIІІ ст.)» у Національному музеї історії України у м. Києві. В офіційній церемонії взяли участь Президент України Віктор Ющенко і Король Швеції Карл XVI Густав.

Виставка була чільним державним заходом з відзначення 300-ліття укладання українсько-шведського військово-політичного союзу, який став важливим інструментом боротьби за незалежність України.

Загалом на виставці було представлено 124 експонати з 19-ти українських та шведських інституцій та зібрань 3-х приватних колекціонерів. 

Шведська сторона була представлена 64-ма унікальними пам’ятками, які належать сімом інституціям. Серед них: козацькі клейноди (булава, прапори), листи гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Пилипа Орлика, мапи, гравюри, дипломатичне листування. Виставку прикрасило полотно “Мазепа і Карл XII на Дніпрі” пензля відомого шведського маляра ХІХ ст. Ґустава Cедерстрьома. 

З українського боку у виставці брали участь дванадцять музейних, архівних та бібліотечних закладів. Перлину української частини експозиції становив гетьманський прапор Івана Мазепи 1686–1688 рр. з колекції Харківського історичного музею. Унікальна пам’ятка спеціально для виставки була відреставрована Фондом Богдана Губського «Україна – ХХІ століття» у Національному музеї у Кракові.

У 2008 році виставка посіла друге місце в авторитетному рейтингу «Музейна подія року» в Україні.

Робота над виставкою тривала упродовж 3-х років (20062008 рр.). Експозиція стала першою «мазепинською» музейною виставкою на Батьківщині гетьмана. Прикметно, що вона відбулася тільки у незалежній Україні на початку ХХІ ст. А загалом виставки, присвячені Мазепі,  у світі були представлені упродовж двох століть лише у трьох країнах – Франції, США та Україні. Найперша була приурочена до 250-річчя обрання Івана Мазепи гетьманом і відкрилася 1937 року у Парижі, друга –   до 250-річчя битви під Полтавою – у 1959 році у Нью- Йорку, а третя – до 300-річчя військово-політичного союзу України та Швеції –  2008 року у Києві. Остання була у 2010 році доповнена і перенесена у Нью-Йорк

Державні, політичні, культурні, торговельні та бізнесові українсько-шведські контакти мають понад тисячолітню історію. Шлях «з варяг у греки», що пролягав через Київ, – одна з найдавніших комунікаційних артерій європейської цивілізації. Найстарша шведська свята, відома під ім’ям св. Анни, знана українцям як Інгігерда, – була дружиною київського князя Ярослава Мудрого. 

Творці виставки присвятили експозицію надзвичайно цікавому, наповненому енергією національного державотворення, драматичному періоду українсько-шведських стосунків XVII–XVIII ст., який ще не знайшов належного наукового вивчення, культурного осягнення і потребує ґрунтовного суспільного осмислення. 

Виставка стала вагомим акцентом щодо пам’ятних історичних подій, визначальних і для сьогоднішнього державного розвитку України. У жовтні 2007 року минуло 350 років від укладення Корсунської угоди, у березні 2009 року – 300 років військово-політичного союзу 1708–1709 рр., що знайшов оформлення у Великобудищанському трактаті, підписаному 28 березня 1709 р.  

Згадані міжнародні угоди слугували важливим дипломатичним інструментом політичної легітимізації новоутвореної козацької держави, пошуком військових гарантій державного утвердження самостійної України. Гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Іван Мазепа високо цінували політичну прихильність, вірність союзним зобов’язанням та дружні почуття північного Королівства. Українські гетьмани, за влучним висловом Івана Виговського, розглядали майбутній союз значно ширше тимчасових воєнних альянсів: бачили його як «справу про об’єднання сердець обох наших народів міцним зв’язком».

На початку ІІІ тисячоліття українсько-шведські стосунки динамічно розвиваються. Швеція – шоста країна за обсягом інвестицій в українську економіку. У свою чергу, Україна активно рухається шляхом євроінтеграції. Міцними підвалинами зближення України та Швеції слугує спільна історія. Історія, маловідому сторінку якої, відкрила для відвідувача міжнародна виставка «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)».

м