Підтримати
КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ

Міжнародна виставка «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVIІ–XVIII ст.)» у Нью-Йорку

Міжнародна виставка «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVIІ–XVIII ст.)» у Нью-Йорку

24 квітня 2010 р. в Українському музеї у Нью-Йорку відкрилася виставка «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVIІ–XVIII ст.)». Це доповнена версія експозиції, що у 2008 р. була презентована у Національному музеї історії України у Києві. Виставка стала титульною та завершальною подією низки державних заходів, присвячених 300-літтю укладання українсько-шведського союзу і воєнно-політичного виступу гетьмана Івана Мазепи та 300-літтю першої Конституції України гетьмана Пилипа Орлика. На виставці у Нью-Йорку вперше експонувалася ціла низка унікальних експонатів, зокрема срібна шата кіота Чернігівської Троїцько-Іллінської Богоматері з Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського, реставрацію якої Фонд Богдана Губського здійснив у 2010 р.

Коло учасників виставки об’єднало 26 українських, шведських та американських інституцій. Вони сумарно представили у Києві та Нью-Йорку 160 артефактів, поміж ними й прапор гетьмана Богдана Хмельницького, який вперше побував за океаном і викликав неабияке зацікавлення та хвилю непідробних емоцій. Демонстрація прапора великого гетьмана у самому центрі Мангеттену стала своєрідним продовженням українського турне національної реліквії, організованого Фондом Богдана Губського «Україна – ХХІ століття» у 2002 р.

На виставці експонувалися й інші унікальні пам’ятки, які вперше прибули до США зі Швеції: прапор з гербом Івана Мазепи, листи гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Пилипа Орлика та кошових отаманів Костя Гордієнка, Івана Малашевича до шведських королів, гетьманська булава, оригінал угоди 1657 р., тексти дипломатичного листування і т. ін. З українського боку вперше за межами України експонувалися такі безцінні раритети, як шапка гетьмана Богдана Хмельницького, Царські врата з Борисоглібського собору, виготовлені зі срібла і вагою близько ста кілограмів, дорогоцінне, у срібній оправі, Євангеліє, виготовлене коштом гетьмана Івана Мазепи.

Більшість раритетів були невідомі або маловідомі не тільки широкому загалу, а й вузькому колу дослідників. 

Кураторами виставки у Нью-Йорку були Юрій Савчук та Голова Управи Українського Музею у Нью-Йорку, відомий американський мистецтвознавець українського походження професор Ярослав Лешко.

Цікаво, що американський Нью-Йорк став єдиним містом у світі, де виставки, присвячені гетьману Іванові Мазепі, відбулися двічі: перша у 1959-му, друга – з інтервалом у 50 років – у 2010 році. 

Міжнародна виставка «Україна Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)» змалювала важливу сторінку не тільки в історії України, але й Європи загалом. Йдеться про період українсько-шведських відносин, коли українські гетьмани боролися за становлення незалежної держави Україна.

Здійснення масштабного музейного проєкту – на той час найбільшого в історії незалежної України – стало новим етапом у розвитку національної музейної справи. Необхідно відзначити, що на виставці були два експонати, які реставрував Фонд: прапор гетьмана Івана Мазепи з Харківського історичного музею та срібна шата кіота Чернігівської Троїцько-Іллінської Богоматері з Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В.

м