Підтримати
КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ

«ЗА ВОЛЮ УКРАЇНИ!»
Київ, 20.08.21 – 24.02.2022

<em>«</em>ЗА ВОЛЮ УКРАЇНИ!<em>»</em><br>Київ, 20.08.21 – 24.02.2022

«Треба раз поставитись до армії […] як до окраси держави й нації, її почесну варту, куди йде все щонайкраще, найбільше перейняте щирим, серйозним відношенням до держави, її демократичних, соціальних і національних завдань, не за напасть, не за страх, а за совість, щоб віддати кілька найкращих літ сповненню найвищого громадського обов’язку: боронити найвищі народні досягання своєю кров’ю!»
Михайло Грушевський. «На порозі нової України» Київ, 1918

З нагоди відзначення 30-річчя Незалежності України Фонд Богдана Губського «Україна – ХХІ століття» спільно з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні організували масштабну українсько-американську виставку «За волю України!», яка відкрилася 20 серпня 2021 р. в м. Київ у Національному музеї України у Другій світовій війні. У цьому проєкті беруть участь 20 музеїв, архівів і бібліотек з України та США.

Унікальність експозиції відзначив генеральний директор Музею-організатора Іван Ковальчук під час відкриття виставки:

«Ця виставка не просто розповідає про однострої українського війська доби Визвольних змагань 1917–1921 рр., вона рельєфно передає тяглість національного державотворення, уособлює традиції українського воїнства та біографує яскравих його представників. Зрештою, виставка про єдність українства – у минулому, теперішньому й майбутньому! За Волю України!».

Інший важливий ракурс експозиції розкриває голова Ради Фонду Богдан Губський:

«Виставка – прагнення крізь призму історії уніформи відродженого українського війська початку ХХ ст. засвідчити міцний історичний зв’язок сучасного покоління захисників України з учасниками Визвольних змагань 1917–1921 рр. та шляхом культурної дипломатії розвинути співпрацю з провідними українськими установами США. Окрім того, організатори ставлять за мету музейними засобами вшанувати Збройні сили України – ключового гаранта державної незалежності, що набуває особливої актуальності в умовах країни, яка воює».

«Ця виставка – приклад унікальної співпраці між Українською державою та громадськими й церковними інституціями в ім’я збереження нашої національної пам’яті. Кожен, хто цими днями приїде до Києва, має її відвідати».

На цьому наголосив Патріарх Святослав, глава УГКЦ, під час урочистого відкриття українсько-американської експозиції «За волю України!» в Національному музеї історії України у Другій світовій війні. 

Куратором виставки є Юрій Савчук. Художником – Володимир Таран.

Юрій Савчук провів першу кураторську екскурсію для гостей.

Українсько-американський виставковий проєкт «За волю України!», представляючи унікальні артефакти із 20 музеїв, архівів і бібліотек України та США, розповідає про яскраві й маловідомі сторінки періоду Визвольних змагань (1917–1921 рр.), зокрема про історію уніформи відродженого українського війська початку ХХ ст.

На виставці показано понад 250 артефактів, які охоплюють період 1914–1923 рр., висвітлюючи історію українського однострою доби січового стрілецтва, УНР, ЗУНР, правління гетьмана Павла Скоропадського, Директорії УНР. Більшість експонатів доти не була оприлюднена й відома ані широкому загалові, ані вузькому колу фахівців

Серед раритетів – однострої, нагороди, прапори, військові відзнаки українських мілітарних формацій періоду Визвольних змагань, зокрема полковника УСС, ерцгерцога Вільгельма Франца Австрійського (Василя Вишиваного), генерала Армії УНР Олександра Загродського, капітан-лейтенанта Святослава Шрамченка.

Видатною пам’яткою є також «Альбом уніформ Української армії і Фльоти за добу визвольної боротьби (1917–1921)», створений у 1937 р. геральдистом Миколою Битинським. Це світова прем’єра унікальної мистецької пам’ятки.

Експозиція засвідчує міцний історичний зв’язок сучасного покоління захисників України з учасниками Визвольних змагань (1917–1921 рр.), вшановуючи Збройні сили України – ключового гаранта державної незалежності. Особливої актуальності цей темарій набув в умовах країни, яка воює, в рік 30-річчя її самостійного державного розвитку.

Проєкт став видатною подією в історії українсько-американських двосторонніх відносин, коли вперше за 30 років Незалежності України та понад 100-літню історію української діаспори у виставці в Україні беруть участь п’ять провідних наукових, музейних та культурно-просвітніх українських інституцій зі США: Український музей та бібліотека у Стемфорді, Український національний музей у Чикаго, Українська вільна академія наук у США, Український музей у Нью-Йорку, Музей ім. Патріарха Мстислава у Бавнд-Бруку. У сукупності вони передали на тимчасове експонування до України 181 раритет.

Виставка стала визначною подією як під час святкування 30-ї річниці незалежності України, так і у повсякденному житті українців та міжнародної спільноти, які відвідали Київ. Для понад 30 тисяч відвідувачів, виставка слугувала освітнім майданчиком, який навчає, надихає та сприяє порозумінню різних вікових, фахових і національних категорій відвідувачів.

Нажаль, 24 лютого 2022 року у зв’язку з повномасштабною російською агресією експозицію згорнули, а експонати евакуювали. Але вже 22 вересня 2022 р. виставка «За волю України!» відкрилася знову. Цього разу в Литовській Республіці, у Військовому музеї ім. Вітаутаса Великого в м. Каунас – культурній столиці Європи 2022 р., за ініціативою уряду цієї країни. Тут вона діятиме до червня 2023 р.

Більше про виставку, її відкриття, учасників та партнерів тут:

https://ukraine-21century.com/publications/za-volyu-ukrayiny/
https://ukraine-21century.com/projects/za-volyu-ukrayiny/
https://ukraine-21century.com/projects/za-volyu-ukrayiny-ekspozytsiia/
https://ukraine-21century.com/publications/do-30-richchia-nezalezhnosti-ukrainy-u-kyievi-vpershe-v-istorii-vidkryietsia-unikalna-ukraino-amerykanska-vystavka-za-voliu-ukrainy/
https://ukraine-21century.com/publications/radioprohrama-muzeynymy-stezhkamy-z-rozpoviddiu-pro-vystavku-za-voliu-ukrainy/
https://www.facebook.com/UkrainianNationalMuseum/posts/4723221144356052
https://ukraine-21century.com/publications/blyzko-10-ty-tysiach-vidviduvachiv-ta-60-ekskursiy/
https://ukraine-21century.com/publications/vystavka-za-voliu-ukrainy-stala-mizhnarodnym-osvitnim-maydanchykom/
https://ukraine-21century.com/publications/u-kyievi-povazhna-delehatsiia-zi-shvetsii/
https://ukraine-21century.com/publications/kashket-habsburga-ta-orden-zymovoho-pokhodu-u-kyievi-demonstruiut-istoriiu-ukrainskoho-viyska/

м