
Близько 10-ти тисяч відвідувачів та 60 екскурсій з дня відкриття українсько-американської виставки “За волю України!” (з 20 серпня по 25 вересня)
Зокрема, серед екскурсантів виставки, організованої Фондом разом з Національним музеєм України у Другій світовій війні, були:
- окремі родини;
- науковці та музейні співробітники Національного музею Голодомору-геноциду; Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара»; Національного музею Революції Гідності; Німецько-російського музею «Берлін-Карлсхорст»; учасники освітньої програми обміну досвідом для музейників «Museum-Ed»; професор Гарвардського університету Генадь Побережний;
- військовики та ветерани, серед яких: ветерани армії США українського походження, разом з колишньою міністеркою у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Оксаною Колядою; 22-га окрема бригада з охорони дипломатичних представників;
- учнівська та студентська молодь з: Українського медичного ліцею Національного медичного університету імені О. О. Богомольця (учні 11-х класів), гімназії № 86 «Консул» (учні 10-х класів), Суспільно-гуманітарної гімназії № 176, громадської організації «Джерело дитячих мрій» міста Львова, Київського військового ліцею імені Івана Богуна, гімназії «Потенціал», ліцею-інтернату № 23 «Кадетський корпус» імені Володимира Великого;
- політичні та релігійні діячі, дипломати такерівники органів місцевого самоврядування України.
Ділимося їхніми відгуками:
«Ця виставка – приклад унікальної співпраці між Українською державою та громадськими й церковними інституціями в ім’я збереження нашої національної пам’яті. Кожен, хто цими днями приїде до Києва, має її відвідати».
Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, 20 серпня 2021 року, під час урочистого відкриття українсько-американської експозиції «За волю України» в Національному музеї історії України у Другій світовій війні
«Обов’язково завітайте на виставку “За волю України” в корпусі локальних конфліктів Музею історії України у Другій світовій війні. Експозиція відкрита до 31 травня 2022.Тут представлені експонати з українських музеїв та архівів в Україні та за кордоном: уніформістика, фалеристика, прапорництво, зброя, колекція картин сотника Армії УНР Миколи Битинського».
Благодійний фонд «Героїка» (29 серпня)
«Центральний експонат – альбом малюнків Битинського – безумовно бомба! … його посторінкова подача посилює значення пам’ятки… Оці тризуби Битинського мали б розійтись по грамотах та бланках ЗСУ, ВМСУ. …йти на виставку обов’язково варто...»
Кіндрат Дармограєнко (6 вересня)
Приємно, що виставка стала навчальним майданчиком як для молоді, так і для фахівців різних рівнів, зокрема:
20 та 24 вересня 2021р. в межах роботи освітнього заходу для музейників «Museum-Ed», організованого Музеєм становлення української нації за підтримки УКФ, відбулося знайомство з українсько-американським музейним проєктом «За волю України!». Учасники форуму – понад 80 керівників музейних інституцій.
Куратор проєкту Юрій Савчук презентував нову експозицію як приклад успішно реалізованого кейса міжнародної виставки. Детальніше про співпрацю українських і американських музейних інституцій він розповів під час виступу на освітньому семінарі.
Тема доповіді: «Міжнародні історичні музейні виставки: межі (не) можливого. Новітній досвід України (на прикладі реалізації українсько-американської виставки “За волю України!”».
24 вересня 2021 р. з виставкою ознайомився Ігор Щупак – директор Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», кандидат історичних наук, Ph. D., заслужений працівник освіти України (2018 р.). Учасник низки міжнародних наукових інституцій, зокрема: член Українсько-німецької історичної комісії; Українсько-польської комісії експертів з питань удосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії; член редколегії журналу Інституту євро-азійських єврейських досліджень (Institute for Euro-Asian Jewish Studies, EAJC) (Ізраїль); член Академічної ради наукового журналу «Війна і пам’ять» («Wojna i Pamięć») Музею Другої світової війни у Гданську (Польща).
Виставка живе та набуває дедалі більшої популярності . Розголос про неї йде у США та Канаді завдяки нашим американським партнерам.
Багато відгуків від української громади Північноамериканського континенту отримала передача «Музейними стежками» на Українському незалежному радіо у Чикаго. Передача з’єднала Київ (куратор виставки Юрій Савчук), Чикаго (президентка УНМ Lidia Tkaczuk), штат Нью-Джерсі, Саут-Баунд-Брук, культурно-освітній центр ім. Митрополита Мстислава (архівар Михайло Андрец), Стемфорд (Любов Волинець, кураторка Українського музею та бібліотеки у Стемфорді)… Учасники розповідали про виставку «За волю України!», до організації й відкриття якої спричинилися всі разом. Детальніше.
З цікавістю чекаємо на презентацію виставки громаді Чикаго в Українському національному музеї у Чикаго, заплановану на 2 жовтня. Детальніше.
Виставковий українсько-американський музейний проєкт «За волю України!» продовжує співпрацю Фонду Губського з американськими музейними установами на шляху культурної дипломатії через музейні виставки.
Нагадаємо, що 25 листопада 2020 р. у Національному художньому музеї України відкрилася перша україно-американська виставка «Знак соборності. Великий герб України: від Нарбута до Якутовича». Співорганізаторами виставки виступили Фонд Богдана Губського «Україна – XXI століття», Національний художній музей України та Музей Шереметьєвих. Міжнародний партнер – Український Музей та Бібліотека у Стемфорді (США). А загалом у виставці взяли участь 12 музейних, архівних та бібліотечних інституцій України та США. Детальніше про виставку.