Підтримати
КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ

Документальний фільм «Штандарт Богдана»

Документальний фільм «Штандарт Богдана»

12 січня 2004 р. на каналі СТБ вийшов 2-серійний документальний фільм «Штандарт Богдана», створений у співпраці телеканалу СТБ та Фонду Богдана Губського «Україна – XXI століття». 

Зйомки відбувалися у  музеях Європи, де зберігаються реліквії гетьмана Хмельницького: Військовому музеї у Стокгольмі, Музеї Війська Польського у Варшаві, музеї Фундації князів Чарторийських у Кракові, Державному історичному музеї у Москві, а також у рідних краях гетьмана – у Суботові та його колишній гетьманській столиці Чигирині. 

Цей фільм, як і унікальний художній блок марок, вдало продовжив та розвинув попередній проєкт Фонду – міжнародну виставку «Гетьманські клейноди та особисті речі гетьмана Богдана Хмельницького з колекцій музеїв Європи», що експонувалася  упродовж 2002 р. у музеях чотирьох міст України.

Сюжет фільму формується навколо визначних артефактів. Автори фільму простежують їхню долю, разом з долею великого гетьмана. Історичні події та пам’ятки науково коментують провідні історики України, Польщі, Швеції та Росії. 

Екскурс віхами життя Богдана Хмельницького, ознайомлення з реліквіями здійснює  науковець з Інституту історії України НАН України Юрій Савчук  через візію режисера Антона Гойди та оператора Романа Єленського. Саундтреком до фільму слугують композиції гурту «Кому вниз».

А все разом дає можливість відчути атмосферу народної боротьби за визволення України і дух минулого. «Як оригінальністю запропонованих трактувань вітчизняної історії, так і формою подачі відповідної інформації автори фільму залишили далеко позаду всі дотеперішні теле- і кіновитвори з даної теми», – зазначило популярне видання «Детектор Медіа».

Головне для фільму – схвалення його глядачами. Ось кілька відгуків про фільм «Штандарт Богдана».

«Ми так звикли до браку коштів, занепаду кіноіндустрії загалом, що, здається, навіть не очікуємо на появу таких “некомерційних” проєктів, як навчальні науково-популярні фільми. Тим більше не сподіваються на нездійсненне диво вчителі історії: з-поміж технічних засобів навчання кожному в реальних умовах української буденності доводиться користуватися “високотехнологічними” й вічними дошкою та крейдою. І все-таки часом так мрієш не просто розповісти учням історію, а показати її — яскравою, до щему рідною та зрозумілою й водночас незбагненно високою й величною. Що ж, коли ви перейняті подібними смутками й надіями, перегляньте стрічку “Штандарт Богдана”, прем’єрний показ якого відбувся на телеканалі СТБ 12 січня 2004 р. Її поява стала можлива завдяки зусиллям Фонду інтелектуальної співпраці “Україна – ХХІ століття”, який упродовж останніх років послідовно і творчо розвиває науковий проєкт “Знати минуле задля майбутнього” і відомий широкому учительському загалу багатьма освітніми програмами для молоді та меценатською діяльністю на ниві культури, зокрема виданням п’ятитомної “Історії української культури”». 

Оксана Данилевська – учителька історії 

Коли героїчне минуле стає осяжним і до щему близьким (Роздуми про документальну стрічку «Штандарт Богдана» // Історія в школах України. 2004. № 2. С. 33.

«Як зуміли переконати автори фільму, глибше пізнання історії приводить до закономірного результату: змушує навіть упереджених та ідеологічно заангажованих людей ставити під сумнів та черговий раз поринути у пошук відповідей на, здавалося б, риторичні питання. Тому так багато важить слово фахівців, які так широко представлені в фільмі. Поліфонія думок, мовне різноголосся, наявність різновекторних поглядів, обумовлених національними історіографічними школами, – усе це зміцнює довіру до побаченого й почутого… 

Уцілілий прапор Богдана Хмельницького – жива пам’ять про великого гетьмана, свідок звитяжних поривів та державницьких устремлінь українців – чільний символ не лише XVII, а, можливо, більшою мірою нинішнього ХХІ століття, коли точиться не менш гостра й історично доленосна боротьба за утвердження нашої незалежності». 

В’ячеслав Станіславський, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України

Повернення невтраченого // Молодь України. 2004. 24  лютого.

Роксана Гедеон.

60 минут видеоряда сделано не без географического размаха: творцы ленты побывали в музеях Стокгольма, Варшавы, Москвы и Петербурга, скрупулезно зафиксировали мнения и оценки тамошних ученых, исследователей и хранителей музеев.

По следам Богом данного // Собеседник. 2004. № 4. С. 17.

Ольга Ковалевська, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України.

На екрані – булава, шабля, нагай, кухоль, водохресна чаша гетьмана Хмельницького. У них відображені характер, воля, думка і сила Богдана. За кожною річчю – історія, кроки внутрішньої чи зовнішньої політики гетьмана, перипетії особистого життя, бажання і мрії, тріумфи і трагедії людини, що була їх власником… 

Без перебільшення: український глядач, задурений потоками телевізійної “попси” та низькопробних чужоземних шоу, давно стужився за подібними інтелектуально наповненими фільмами та телепрограмами. Мали б їх вдосталь – можливо, наші діти знали б історію своєї країни, по справжньому пишалися б думками і вчинками своїх національних героїв, розрізняли б світле і темне у нашому минулому. І прагнули будувати своє майбутнє у мирі і злагоді, виважено і помірковано, без конфліктів та війн, шануючи предків і пам’ятаючи про нащадків.

Доля гетьмана через історію реліквій // Робітнича газета.  2004. 5  лютого.

telekritika.kiev.ua

Возможно, конфликт все же есть, но не в самом продукте, а в факте появления в нашем однообразном ТВ-пространстве «Штандарта Хмельницкого» – фильма-попытки действительно искренне, с точки зрения современности осмыслить далекие события нашей истории.

Тернистый путь к своему Богдану. 2004. 14 січня. 

м