Підтримати
РЕСТАВРАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНИХ РЕЛІКВІЙ ТА УНІКАЛЬНИХ АРТЕФАКТІВ

Книжка «Гетьманський прапор Івана Мазепи»

Книжка «Гетьманський прапор Івана Мазепи»

Багатоілюстроване видання, що вийшло друком у 2008 році, розповідає про комплексне історичне дослідження та унікальний процес реставрації гетьманського прапора Івана Мазепи, здійснені міжнародною командою фахівців з ініціативи Фонду. 

Авторами стали науковці України, Польщі та Італії. Тексти подано українською, польською та англійською мовами.

ISBN 978-83-7581-019-6 

Координатори видання Януш Чоп і Юрій Савчук. 

Книжка побачила світ у Кракові у 2008  році. 

Видання представляє комплексне дослідження та процес реставрації гетьманського прапора Івана Мазепи. 

Сьогодні прапор гетьмана Івана Мазепи – це одне з трьох збережених гетьманських знамен (друге – Богдана Хмельницького – зберігається у Стокгольмі (XVII ст.), а третє – Данила Апостола (XVIII cт.) –  у Москві).

Прапор, переданий на реставрацію, перебував у катастрофічному стані. Втрата тканин сягала 46 % первинної площі, а збережений оригінал складався з великої кількості окремих фрагментів шовку. Прогресуючий процес старіння  викликав подальшу деструкцію унікальної пам’ятки, тому об’єкт не виставлявся упродовж років.

Реставрації прапора передувало всебічне наукове опрацювання пам’ятки, в якому взяли участь дослідники з України, Польщі та Італії. 

Реставратори з Національного музею у Кракові взялися за важке завдання порятунку пам’ятки. Реставрація тривала від вересня 2007-го до вересня 2008 року.

Реставратори видалили тканину підкладки, приклеєну під час  попередньої реставрації у ХІХ ст., очистили поверхню аверсу та реверсу, підклеїли фрагменти шару фарби та позолоти, що відкололися.  Весь прапор з реверсної сторони було підбито прозорою тканиною.

Проведені реставраційні роботи зміцнили й стабілізували пам’ятку, захистили прапор від подальшої деструкції та дали змогу його експонувати у  музейних умовах для сьогоднішнього і майбутніх поколінь.

м