Підтримати

Про Фонд: результати діяльності

Про Фонд: результати діяльності

Фонд Богдана Губського «Україна – XXI століття», заснований у 2000 році,  покликаний підтримати  позитивні зміни у державі через культурний розвиток та  забезпечення рівного доступу до освіти дітей та юнацтва – стратегічного капіталу України.

Своїм пріоритетом Фонд обрав підтримку суспільно значущих напрямків у сфері науки, освіти та культури.  В його активі  близько сотні проєктів регіонального, державного та міжнародного рівнів: від  підтримки талановитих дітей, молодих науковців до відзначення видатних особистостей науки і культури; від інноваційних культурно-історичних ініціатив до розробки стратегічного курсу держави. 

Фонд не залишився осторонь викликів сьогодення, започаткувавши міжнародну програму психосоціальної підтримки дітей із зони військового конфлікту на Сході України. Програма стало перебуває у фокусі повсякденної уваги Фонду. Фонд активно долучився до ініціатив бізнесу і держави щодо протидії та запобігання розповсюдженню COVID-19.

Усвідомлюючи важливість культурної репрезентації української держави на міжнародній арені, Фонд, з часу заснування, зробив акцент у своїй діяльності на розвитку культурної дипломатії. Адже культурне взаємозбагачення та взаємопроникнення допомагає віднайти те, що об’єднує народи та світ, є прямою дорогою міжкультурного порозуміння, утвердження толерантності та динамічного суспільного розвитку.  

Ініціативи культурної дипломатії  Фонду – це дієвий спосіб інтеграції України в європейське та світове співтовариство вільних і процвітаючих націй. 

Фонд системно і послідовно розвиває широкомасштабну співпрацю з чільними українськими музейними, архівними та бібліотечними установами США, що дасть змогу ознайомити українців з раніше не відомими унікальними історичними пам’ятками та артефактами.

У січні 2021 р. завершилася знакова міжнародна виставка “Знак соборності. Великий державний герб України: від Нарбута до Якутовича”, організована Фондом та Національним художнім музеєм України за участі Українського Музею і Бібліотеки у Стемфорді (штат Коннектикут, США) та 12-ти музейних інституцій України. Метою виставки було висвітлити більш ніж 100-літню традицію творення Великого державного герба України, витоки якого сягають Визвольних змагань 1917–1921 рр., та більш ніж тисячолітню історію складових Великого герба: знака Княжої Держави Володимира Великого – Тризуба, герба Війська Запорозького – козака з мушкетом –  та герба Галицько-Волинської держави – лева. 

Варто відзначити міжнародні музейні виставки «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана Хмельницького». Саме для них, у 2002 р. вперше за 350 років були привезені в Україну та  представлені в одній експозиції особисті клейноди Гетьмана: прапор, булава, шабля, нагай, кухоль, водосвятна чаша  та шапка.  

За наслідками виставок було знято фільм «Штандарт Богдана», який транслювався на телеканалі СТБ. Також було випущено художній блок марок «Гетьманські клейноди та особисті речі Богдана Хмельницького». Згаданий блок у 2004 р.  був визнаний кращим поштовим випуском в Україні і посів третє місце на міжнародному конкурсі у Відні. 

Прапор та булава Богдана Хмельницького разом з хрестом Гетьмана Сагайдачного та  санктуаріумом (мощехранительницю)  Гетьмана Мазепи були представлені Фондом у Верховній Раді України під час офіційної інавгурації Президента України Віктора Ющенка 23 січня 2005 р.

Варто згадати виставку «Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII – XVIII ст.)», що була експонована у Києві (2008 р.)  та  Нью-Йорку (2010 р.). Виставка у Києві стала чільним державним заходом з відзначення 300-ліття укладання українсько-шведського військово-політичного союзу. В офіційній церемонії її відкриття взяли участь Президент України Віктор Ющенко та Король Швеції Карл XVI Густав. 

У рамках проєктів Фонду щодо пошуку та збереження національних реліквій було проведено унікальні роботи з атрибуції та відновлення прапора Івана Мазепи – єдиного у Музейному фонді України гетьманського знамена. А також – з реставрації прапора сотні Лубенського полку XVIIІ ст. – єдиного в Україні козацького прапора із зображенням Національного герба – козака з мушкетом.

Одним з найбільш видатних реставраційних проєктів було відновлення найбільшої в Європі  срібної шати кіота чудотворної ікони Троїцько-Іллінської Богородиці, виготовленої коштом Івана Мазепи. Реставрація шати стала переможцем престижного рейтингу «Музейна подія року» в Україні у 2010 р. 

У видавничій програмі Фонду особливе місце посіло унікальне академічне видання «Історія української культури» (за період від давнього населення України до початку ХХI ст.) у 5-ти томах (9 книг), розроблене Фондом у співпраці з НАНУ (2001–2013).  

З метою популяризації української культури та плекання національної пам’яті, турботи про духовний розвиток наступних поколінь була започаткована  програма Фонду «Поповнення музейних колекцій». Зокрема, Шевченківському національному заповіднику у Каневі передано картину «Могила Т. Шевченка» та портрет Кобзаря пензля І. Порошина й унікальний прижиттєвий портрет Тараса Шевченка (1860 р.) роботи В. Гутовського. Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» отримав в подарунок 10 офортів видатного графіка Олександра Данченка на тему «Визвольна війна українського народу 1648–1654 рр.». Антикварний примірник «Кобзаря» Тараса Шевченка (1926 р.) передано Черкаському музею «Кобзаря».

Серед проєктів, реалізованих Фондом, що  спрямовані на пошук та підтримку талановитої молоді, – Універсіада «Інтелектуал ХХI століття», конкурси на кращий літературний твір «Село моє, для мене ти єдине..» та  «Вірю в майбутнє твоє,  Україно!», творчий конкурс «Богданова криниця», присвячений Богдану Хмельницькому, конкурс «Ідея соборності України: творчість Тараса Шевченка, доля українського народу, суспільства, держави, власної родини – сучасність і майбуття», в яких взяли участь у різні роки близько 700 тис. школярів. Більш ніж 600 переможців конкурсів отримали гранти Фонду на вступ до університетів України та стипендії.

Знаменною  ініціативою Фонду стало об’єднання видатних інтелектуалів – учених, філософів, педагогів, митців, письменників – у  рамках Всеукраїнської програми «Інтелектуальний форум України»,  з метою розробки орієнтирів суспільного розвитку України, утвердження громадянських цінностей, сприяння розвитку культури, науки та освіти.  З цією діяльністю пов’язана одна зі значущих ініціатив Фонду – заснування міжнародної премії ім. В. Вернадського для вшанування видатних діячів науки, культури  та мистецтва. 

Фонд став одним з піонерів у напрямку розвитку та підтримки місцевого самоврядування через навчання лідерів громад, допомогу закладам охорони здоров’я, підключення до інтернету, забезпечення комп’ютерами, копіювальною технікою, сценічним обладнанням та книгами закладів освіти та культури.

м